Iga inimese elukäiku mõjutavad tema suhted oma perega. On ammu kindlaks tehtud, et inimesel on lihtsam raskustest läbi minna, kui tal on terved ja toetavad suhted lähedastega. Laste heaolu sõltub peres toimuvast väga suurel määral.
Pereteraapias vaadatakse olemasolevaid probleeme suhete kontekstis – kuidas suhete kvaliteet mõjutab pereliikmeid ja nende reaktsioone. Kui suhted ei ole korras, otsitakse teraapias üheskoos sellele lahendusi. Terapeut on pereliikmete kaasteeline, aidates neil leida sisemisi ressursse, et lahendada ise oma mured.
Loe edasi
Muidugi on kõige tõhusam osaleda pereteraapias perega – siis on rohkem vaateid ja infot ning suhtemustreid saab jälgida teraapiakabinetis kohapeal. Samas on täiskasvanute puhul võimalik ka individuaalne pereteraapia, mille käigus tegeleb klient oma suhetega lähedaste inimestega, muutes selle läbi oma suhtemustreid ja vabanedes mineviku ebafunktsionaalsetest mõjudest.
Kuna pereteraapias käsitletakse peres esinevaid sümptomeid düsfunktsionaalsete suhete tulemusena, sobib pereteraapia paljude psüühika- ja käitumishäirete puhul (nt depressioon, ärevus-, söömis- ja unehäired, sõltuvused jm).
Perenõustamisel saab vastused küsimustele seoses laste kasvatamisega, peres esinevate häirete ja probleemse käitumisega, lahutuse ja kärgpere toimimisega ning vajadusel ka laste ja noorukite kooliprobleemidega.
Maailmas ei ole paare, kus poleks ühtegi konflikti. Konflikt on kooselu normaalne osa, kuid see, kui toimiv on suhe, ei sõltu konfliktide olemasolust või sagedusest, vaid sellest, kuidas oskavad partnerid konflikte lahendada. See võime sõltub suures osas sellest, millised on olnud suhted partnerite päritoluperedes ning milliseid käitumismudeleid on nad oma lapsepõlvekodust kaasa saanud. Vahel on konfliktid varjatud, kuid sellele vaatamata mõjutavad need partnerite omavahelist läbisaamist.
Paarisuhte kvaliteedist sõltub elukaaslaste toimimine vanematena ja sellest omakorda laste heaolu ja areng.
Loe edasi
Paariteraapias hinnatakse partnerite olemasolevaid suhtlemisstrateegiaid, arendatakse suhtlemisoskuseid (millest primaarseim on kuulamisoskus), arutatakse teemasid, millest kodus on millegipärast keeruline rääkida, luuakse taas ühendus ja usaldus ning taastatakse rõõm. Paariteraapia on sobiv nii neile, kes alles alustavad oma ühist teekonda (et ennetada võimalikke raskusi), kui neile, kes on oma suhtega karile jõudnud, kuid pole veel kaotanud lootust suhet parandada. Vahel võib paariteraapiast saada lahutusteraapia, kus terapeut aitab abikaasadel rahumeelselt ja lastele võimalikult valutult lahku minna.
Individuaalne nõustamine ja psühhoteraapia sobib täiskasvanule, kel esineb erinevates eluvaldkondades raskusi ja/või kes soovib tegeleda enesearenguga. Psühhoteraapia on sobiv viis ka erinevate psüühikahäiretega tegelemiseks (nt meeleoluhäired, ärevushäired, isiksusehäired, seksuaalhäired, söömis- ja sõltuvushäired jm). Kõigil meil on lapsepõlvest ja hilisemast elust pärinevaid uskumusi, tajunihkeid ja tundeid, mis mõjutavad meie toimetulekut siin ja praegu. Teraapia käigus tegeletakse düsfunktsionaalsete mustrite avastamisega, oma tugevuste leidmise ja arendamisega, uute, toimivate oskuste omandamise ja kinnistamisega. Teraapia käigus saab läbi töötada ka varasemas elus saadud traumasid.
Loe edasi
Mina kasutan täiskasvanute psühhoteraapias eelkõige pere- ja skeemiterapeutilist lähenemist, ACT-i ja EMDR-i. Skeemiteraapia põhimõtetest saab lugeda Eesti Skeemiteraapia Assotsiatsiooni (ESTA) kodulehelt.
Võta julgelt ühendust, kui Sul on muresid seoses enda heaolu ja vaimse tervisega ning soovid leida vastused küsimustele seoses töö, tervise ja enesearenguga.
Erinevalt täiskasvanutest ei vastuta lapsed ise oma heaolu eest. Väikesed lapsed ei saa ega ole valmis tegema olulisi iseseisvaid valikuid, isegi noorukid vajavad oma otsuste tegemiseks tuge ja jõustamist. Seetõttu sõltub laste tervis ja areng täiskasvanutest, kes neid ümbritsevad, eelkõige vanematest ja teistest pereliikmetest. Lapsevanema toimimine ja võime hoolitseda lapse eest sõltub aga tema enda heaolust ja sellest, kuivõrd on rahuldatud tema enda vajadused. Mida tundlikumad on vanemad oma laste vajaduste suhtes, seda tervemad ja rõõmsamad kasvavad lapsed.
Loe edasi
Lapse emotsionaalsed põhivajdused on 1) turvaline seotus teistega, 2) autonoomia ja identiteeditunne, 3) realistlikud piirid, juhendamine ja enesekontroll, 4) vabadus väljendada oma vajadusi ja emotsioone ning 5) mängulisus ja spontaansus. Kui mingi vajadus jääb pikemalt ja olulisel määral rahuldamata, võivad häiruda lapse areng, tervis ja käitumine.
Kuna laps veedab suurema osa oma ajast täiskasvanutega kodus ja lasteaias/koolis, on oluline eelkõige täiskasvanute toetamine lapse põhivajaduste rahuldamisel. Seetõttu sobib laste aitamiseks kõige paremini pereteraapia. Kui töö täiskasvanutega ei ole mingil põhjusel võimalik, saab lapsega tegeleda ka individuaalselt. Laste ja noorukite skeemiteraapia on suunatud psühholoogiliste vajaduste rahuldamisele ja läbi selle sümptomite vähenemisele/kadumisele. Täpsemalt laste ja noorukite skeemiteraapiast saad lugeda minu artiklist ESTA kodulehel.
Lisaks skeemiteraapiale kasutan töös laste ja noorukitega mängu, loov- ja loomateraapia elemente.
Kuigi reaalne kohtumine kliendi ja terapeudi vahel on kõige tõhusam, on olukordi, mil kohapeale tulemine ei ole võimalik. Põhjuseks võib olla vahemaa, terviseseisund või eriolukord, mida kogesime näiteks kevadel 2020. Sellistel puhkudel on võimalik nõustamine ja teraapia veebi vahendusel.
Töötan erinevates platvormides (nt zoom, MS Teams, Skype, Discord, WhatsApp, Google Meet).
Online-nõustamisi ja -teraapiat viin läbi perede, paaride ja täiskasvanutega.
Loe edasi
Kui otsustad veebikohtumise kasuks, arvesta palun järgmiste soovitustega:
Kui Sul on huvi minu pakutavate teenuste vastu, kuid Sa ei saa Tartu praksisesse kohale tulla, võta ühendust ja leiame üheskoos sobiva lahenduse.
Viin läbi erineva mahuga psühholoogiateemalisi koolitusi nii üksi kui koos toredate kolleegidega. Hetkel on kõige südamelähedasemad teemad järgmised:
Olen avatud ka teistele ettepanekutele. Kui Sul on idee ja vajad teostajat, võta ühendust ja arutame võimalusi.
Julia Laanemetsa Erapraksis (JL Erapraksis OÜ, reg. nr 14678415)
jlerapraksis@gmail.com
Vaksali 17a-202, 50410 Tartu
Swedbank EE242200221071217892
+372 5554 4717